
Q&A
najczęściej zadawane pytania
Q: Do kogo kierowany jest ten projekt?
A: Projekt kierowany jest do wszystkich młodych ludzi zainteresowanych światem (i nie tylko) zwierząt. Projekt ma wymiar edukacyjny z zakresu ochrony środowiska, ale też edukacji społecznej i globalnej. Jeśli jesteś osobą ciekawą świata, myślącą o podróżach i podążaniu własną ścieżką, ten wyjazd jest właśnie dla Ciebie.
Q: Co można zyskać?
A: Wybierając się na wyjazd z Make a Change poszerzasz swoje horyzonty i otwierasz się na świat. Podróże kształcą, a dalekie podróże jeszcze bardziej. Znajdziesz się w innym kraju, na całkiem innym kontynencie, to daje szanse na spojrzenie „out of the box”.
Q: Gdzie jedziemy?
A: Namibia to państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad oceanem Atlantyckim. Jego powierzchnia to ponad 800 tys km2, a zamieszkały jest przez zaledwie 2 miliony mieszkańców. Większość kraju stanowi pustynia, na samej północy znajdują się obszary bogatsze w wodę – wzdłuż delty rzeki Okavango. Namibia ma bardzo bogatą przyrodę, a jej głównym źródłem dochodu jest turystyka.
Jedziemy do prywatnego, leżącego na powierzchni 20 tys hektarów, rezerwatu Okonjima's, 50 km na południe od Otjiwarongo w środkowej części kraju. Działa tam Fundacja AfriCat – organizacja non-profit zajmująca się ochroną dzikich kotów. Do chwili obecnej Fundacja uratowała ponad 1000 dzikich kotów, z czego ponad 85% wróciło na wolność. Więcej: africat.org
Q: Gdzie będziemy spać?
A: Spanie w namiotach dwuosobowych na zboczu góry z widokiem na rezerwat. W pobliżu znajdują się w pełni działające toalety z ciepłą wodą.
Q: Co będziemy jeść?
A: Jedzenie zapewnione jest przez Fundacje AfriCat, a wspólne przygotowywanie posiłków jest elementem integracji i wspólnego czasu uczestników. Specjalne wymagania dietetyczne jak dieta wegetariańska czy bezglutenowa nie stanowi problemu.
Q: Jakich zajęć można oczekiwać?
A: Stawiamy głównie na edukację ekologiczną: zajęcia o zagrożonych gatunkach zwierząt, próby tropienia ich na terenie rezerwatu oraz odwiedziny u zwierzęcych „ambasadorów”, czyli u osobników, które pomimo prób wypuszczenia ich na wolność nie były w stanie poradzić sobie na wolności z uwagi na trwałe urazy lub słaby instynkt. Są one utrzymywane na dużych wybiegach i karmione przez pracowników rezerwatu. Czas karmienia to szansa zobaczenia z bliska lwa, lamparta czy geparda. Poza zajęciami z ekologii, odwiedzimy lokalną szkołę i będziemy mieć czas na wspólne rozmowy w otaczającej przyrodzie.
Q: Czy będzie możliwość bezpośredniego kontaktu z dzikimi zwierzętami.
A: Nie. Make a Change jest przeciwne instytucjom oferującym możliwość pogłaskania młodego lwa czy geparda. Miejsca te zwane często „sanktuariami dla zwierząt” napędzają rynek hodowli dużych kotów, które sprzedawane są później na płatne polowania. (Więcej informacji Facebook: BloodLionsOficial.). Zwierzęta będzie można obejrzeć z bezpiecznej odległości z samochodu czy odpowiednich kryjówek, jednak nie ma możliwości na bezpośredni kontakt z dzikimi kotami.
Q: Jakiej pogody się spodziewać?
A: W porze deszczowej, od listopada do marca, temperatury są wysokie, występują burze. Od marca do maja jest słonecznie i bezchmurnie, temperatura w ciągu dnia sięga do 30 stopni Celsjusza, nocą 15-20 stopni.
Od czerwca do października występuje pora sucha, z wysokimi temperaturami w dzień i nawet minusowymi w nocy.
Q: Czy na terenie występuje malaria?
A: Z uwagi na pustynne tereny, Namibia nie jest zagrożona malarią. Jedynie na jej północnym krańcu wzdłuż delty rzeki Okavango występują komary, które przenoszą zarodźca malarii. Teren Okonjima Nature Reserve leży w środkowej części Namibii, na terenie o niskim zagrożeniu malarią (0.1-1 przypadków na 1000 osób wg danych WHO z 2015 roku).
Q: Czy trzeba się ubezpieczyć?
A: Ubezpieczenie podróżne jest w cenie wyjazdu, jeśli ktoś chce wykupić dodatkowe, nic nie szkodzi na przeszkodzie, ale nie ma takich wskazań.
Q: Jaka jest możliwość na kontaktu z uczestnikami?
A: Na Terenie całej Namibii 4 najwięksi Polscy operatorzy oferują roaming. Ponadto na terenie rezerwatu jest dostęp do Wi-Fi, które działa wolno, ale daje możliwość kontaktu.
Q: Jakie dokumenty należy posiadać?
A: Aby pojechać na wyjazd edukacyjny z Make a Change należy:
a. posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu,
b. posiadać ważną wizę pobytową. Uzyskanie wizy zajmuje to około 14 dni w trybie zwykłym i 3 dni w trybie ekspresowym. W procesie wizowym pomaga Organizator.
c. pisemną zgodę prawnych opiekunów („letter of authorisation”) w języku angielskim. Dokument powinien zawierać dane dziecka i opiekunów oraz dane paszportów, jakimi się posługują. Podpisy rodziców powinny być urzędowo poświadczone. Dodatkowo, można załączyć do dokumentu kopie dokumentów tożsamości rodziców (Więcej: msz.gov.pl)
d. ważne szczepienia: WZW A, WZW B, dur brzuszny, odra, błonica, różyczka, tężec, wścieklizna (opcjonalnie)
W razie jakikolwiek dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu